- 5 year guarantee covering all manufacturing defects
- 1800 x 850 x 620mm (length x width x height)
- Made in the UK from 4mm thick sanitary grade Lucite cast acrylic
- Features a comfortable back rest / seat combination and a wide 6mm bath screen
- Mechanically locking safety glass door made of 10mm tempered glass
- Supplied with adjustable legs and fitting pack
Description
The Bathe Easy Elegance walk in bath from Trojan is a marvel. At 1800 x 850mm it is ideal for a wide range of bathrooms.
For some, it can be difficult getting into a regular bath as the sides are too high to step over. The walk-in bath range from Trojan ensures easy bathing for those with restricted mobility, without the need to climb in and out.
Available in left or right handed options, handed by door hinges.
Comes with one front panel, one shower screen, bath waste, and seat/backrest.
End panels NOT supplied.
More Information
| Delivery | Delivered approximately 5 to 7 working days after despatch - Contact our office for a stock update |
|---|---|
| Guarantee | 5 year guarantee covering all manufacturing defects |
| Length | 1800mm |
| Width | 850mm |
| Height | 620mm |
| Thickness | 4mm |
| Material | Made in the UK from 100% sanitary grade Lucite cast acrylic |
| Door | Mechanically locking safety glass door made of 10mm tempered glass and treated with transparent water stain protection |
| Bath Screen | Includes a 6mm bath screen |
| Fixings | Supplied with adjustable legs and fitting pack |
| Bath Size | Please view the technical line drawing image above for accurate bath measurements |