Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects
- Universal Hand Design - Can be installed on left or right hand trays
- 1300 x 800 x 1900mm (length x width x height)
- 6mm toughened safety glass door with easy clean protective coating to prevent lime scale & soap build up
- Offset quadrant shower door adjustment 1270 to 1290mm and 770 to 790mm
- Maximum entrance of 467mm
Description
A corner entry offset quadrant shower enclosure, such as the Coral is the ideal family shower. Its smooth end curve frees up valuable floor space within the bathroom, whilst its internal area is spacious and lavish. Constructed with 6mm toughened safety glass, for peace of mind with children around too.
This item does not include a shower tray (please see essential extras)
More Information
| Guarantee | Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Enclosure Type | Can be fitted on left or right hand shower trays - These shower enclosures are universal and can be installed right or left handed, whatever you prefer |
| Length | 1300mm |
| Width | 800mm |
| Height | 1900mm |
| Adjustment | Offset quadrant shower door adjustment 1270 to 1290mm and 770 to 790mm |
| Entrance | Maximum entrance of 467mm |
| Glass Thickness | 6mm toughened safety glass door |
| Glass Type | 6mm Glass with Easy Clean Coating |
| Finish | High quality matt black frame |
| Rollers | Rollers with a quick release function allowing the doors to swing away for ease of cleaning |
| Compatibility | 550mm Radius |