Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects
- Universal Hand Design - Can be installed on left or right hand trays
- 1000 x 760 x 1900mm (length x width x height)
- 6mm toughened safety glass door with easy clean protective coating to prevent lime scale & soap build up
- Offset quadrant shower door adjustment 970 to 990mm and 730 to 750mm
- Maximum entrance of 467mm and comes complete with screw concealment strips
Description
The Coral 1000 x 760mm offset quadrant shower enclosures is the perfect choice if you're looking for a corner entry shower in your bathroom. Being offset, this enclosure gives you ample showering space whilst saving floor space within the room. Cover strips to conceal screw fixings are available in essential extras. The magnetic door trims are made from fully chrome metal giving it a superior finish.
This item does not include a shower tray (please see essential extras).
More Information
| Guarantee | Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Enclosure Type | Can be fitted on left or right hand shower trays - These shower enclosures are universal and can be installed right or left handed, whatever you prefer |
| Length | 1000mm |
| Width | 760mm |
| Height | 1900mm |
| Adjustment | Offset quadrant shower door adjustment 970 to 990mm and 730 to 750mm |
| Entrance | Maximum opening of 467mm |
| Glass Thickness | 6mm toughened safety glass door |
| Glass Type | 6mm Glass with Easy Clean Coating |
| Finish | High quality chrome finish |
| Rollers | Rollers with a quick release function allowing the doors to swing away for ease of cleaning |
| Compatibility | 550mm Radius |