Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects
- Universal Hand Design - Can be installed on left or right hand trays
- 1100 x 800 x 1900mm (length x width x height)
- 6mm toughened safety glass door with easy clean protective coating to prevent lime scale & soap build up
- Offset quadrant shower door adjustment 1070 to 1090mm and 770 to 790mm
- Maximum entrance of 467mm and comes complete with soft close rollers and screw concealment strips
Description
With beautiful 6mm sliding doors providing a corner entry to the shower, the Coral 1100 x 800mm is one of our most popular offset quadrant enclosures. Chrome finished handles operate the easy sliding doors, which have also have a quick release function for easy cleaning. The magnetic door trims are made from fully chrome metal giving it a superior finish.
Generous proportions make the 1100x800 mm enclosure a roomy space for your daily shower.
This item does not include a shower tray (please see essential extras).
More Information
| Guarantee | Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Enclosure Type | Can be fitted on left or right hand shower trays - These shower enclosures are universal and can be installed right or left handed, whatever you prefer |
| Length | 1100mm |
| Width | 800mm |
| Height | 1900mm |
| Adjustment | Offset quadrant shower door adjustment 1070 to 1090mm and 770 to 790mm |
| Entrance | Maximum entrance of 467mm |
| Glass Thickness | 6mm toughened safety glass door with Easy Clean Coating |
| Finish | High quality brushed brass finish |
| Rollers | Rollers with a quick release function allowing the doors to swing away for ease of cleaning |
| Compatibility | 550mm Radius |