Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects
- 760 x 1900mm (length x height)
- 6mm toughened safety glass with easy clean protective coating to prevent lime scale & soap build up
- Can be installed for right or left hand opening and comes complete with screw concealment strips
- Pivot Shower doors feature adjustment of 720 to 760mm
- Maximum entrance of 516mm
Description
This item does not include a shower tray (please see essential extras)
The Coral 6mm Pivot Shower Door 760mm is a contemporary and inexpensive must-have for any bathroom make-over – regardless of whether you’re a city apartment dweller or inhabit a country house hideaway.
Boasting transparent, toughened safety glass with a protective anti-bacterial coating in order to avoid the build up of limescale and soap suds, this is a shower door which we here at Bathroom Supastore have no doubt will prove practical as well as a stylish.
With a robust and reassuring glass thickness of 6mm and an aluminium frame, the door comes with matching handle and pivot hinges at the top and bottom of the door on either the left or the right hand side (depending on how you decide to attach it).
Another benefit from this model is the reassurance that comes from the knowledge there is a Lifetime Guarantee on all materials and craftsmanship.
More Information
| Guarantee | Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Length | 760mm |
| Height | 1900mm |
| Adjustment | Pivot shower door adjustment 720 to 760mm |
| Entrance | Maximum entrance of 516mm |
| Glass Thickness | 6mm toughened safety glass with Easy Clean Coating |
| Fitting | This shower door can be fitted for either right or left hand opening |
| Finish | High quality brushed brass frame |