£285.00
was
£475.00
was
In Stock
Product ID: 19
Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects
- 800 x 800 x 1900mm (length x width x height)
- 6mm toughened safety glass with easy clean protective coating to prevent lime scale & soap build up
- Quadrant shower enclosure features an adjustment from 770 to 790mm
- Comes complete with soft close rollers and screw concealment strips
- Maximum entrance of 402mm
Description
This item does not include a shower tray (please see essential extras)
More Information
| Guarantee | Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Length | 800mm |
| Width | 800mm |
| Height | 1900mm |
| Adjustment | Quadrant shower enclosure features an adjustment from 770 to 790mm |
| Wall Profiles | Wall profiles give a maximum of 40mm adjustment, 20mm each side for out of true walls |
| Entrance | Maximum entrance of 402mm |
| Glass Thickness | 6mm toughened safety glass |
| Glass Type | 6mm Glass with Easy Clean Coating |
| Finish | High quality chrome finish |
| Rollers | Rollers with a quick release function allowing the doors to swing away for ease of cleaning |
| Compatibility | 550mm radius |
| Additional Info | The magnetic door trims are made from fully polished silver metal giving it a superior finish |