Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects
- Universal Hand Design - Can be installed on left or right hand trays
- 1200 x 800 x 1900mm (length x width x height)
- 8mm toughened safety glass with easy clean protective coating to prevent lime scale & soap build up
- Offset quadrant shower door adjustment 1150 to 1190mm and 750 to 790mm
- Maximum entrance of 461mm
Description
The spacious 1200 x 800mm creates a spacious and luxurious shower space. With its 8mm toughened safety glass it also provides an extra element of safety, making it ideal for a busy family bathroom.
The Coral 8mm enclosure has bright chrome frame and handles which will suit a modern, traditional or Scandi decor easily.
This item does not include a shower tray (please see essential extras)
More Information
| Guarantee | Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Enclosure Type | Can be fitted on left or right hand shower trays - These shower enclosures are universal and can be installed right or left handed, whatever you prefer |
| Length | 1200mm |
| Width | 800mm |
| Height | 1900mm |
| Adjustment | Offset quadrant shower door adjustment 1150 to 1190mm and 750 to 790mm |
| Entrance | Maximum entrance of 461mm |
| Glass Thickness | 8mm toughened safety glass |
| Glass Type | Easy clean glass protective coating to prevent lime scale and soap build up |
| Finish | High quality polished aluminium frame |
| Rollers | Rollers with a quick release function allowing the doors to swing away for ease of cleaning |
| Fixings | With concealed fixings throughout the Coral range is incredibly stylish |
| Compatibility | 550mm Radius |