Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects
- Universal Hand Design - Can be installed on left or right hand trays
- 900 x 800 x 1900mm (length x width x height)
- 8mm toughened safety glass with easy clean protective coating to prevent lime scale & soap build up
- Offset quadrant shower door adjustment 850 to 890mm and 750 to 790mm
- Rollers with a quick release function allowing the doors to swing away for ease of cleaning
Description
The ingenious Coral 8mm offset quadrant shower enclosure is designed to fit both left and right hand shower trays, which means you don't have to worry about getting the correct hand enclosure for your tray.
Manufactured with 8mm toughened safety glass, quick release swing away doors and a sleek chrome frame and handles.
This item does not include a shower tray (please see essential extras)
More Information
| Guarantee | Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Enclosure Type | Can be fitted on left or right hand shower trays - These shower enclosures are universal and can be installed right or left handed, whatever you prefer |
| Length | 900mm |
| Width | 800mm |
| Height | 1900mm |
| Adjustment | Offset quadrant shower door adjustment 850 to 890mm and 750 to 790mm |
| Glass Thickness | 8mm toughened safety glass |
| Glass Type | Easy clean glass protective coating to prevent lime scale and soap build up |
| Finish | High quality chrome finish |
| Rollers | Rollers with a quick release function allowing the doors to swing away for ease of cleaning |
| Fixings | With concealed fixings throughout the Coral range is incredibly stylish |
| Compatibility | 550mm Radius |