£398.00
was
£795.00
was
In Stock
Product ID: 7963
Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects
- 900 x 900 x 1900mm (length x width x height)
- 8mm toughened safety glass with easy clean protective coating to prevent lime scale & soap build up
- Quadrant shower enclosure features an adjustment from 870 to 890mm
- With concealed fixings throughout the Coral range is incredibly stylish
- Maximum entrance of 529mm
Description
This item does not include a shower tray (please see essential extras)
More Information
| Guarantee | Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Length | 900mm |
| Width | 900mm |
| Height | 1900mm |
| Adjustment | Quadrant shower enclosure features an adjustment from 870 to 890mm |
| Entrance | Maximum entrance of 529mm |
| Glass Thickness | 8mm toughened safety glass |
| Glass Type | Easy clean glass protective coating to prevent lime scale and soap build up |
| Finish | High quality brushed brass frame |
| Rollers | Rollers with a quick release function allowing the doors to swing away for ease of cleaning |
| Fixings | With concealed fixings throughout the Coral range is incredibly stylish |
| Compatibility | 550mm radius |