£236.00
was
£471.00
was
In Stock
Product ID: 450
Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects
- Dimensions are 1200 x 1900mm (length x height)
- 8mm toughened safety glass with easy clean protective coating to prevent lime scale & soap build up
- Sliding shower door adjustment 1160 to 1200mm - 20mm at each side for out of true walls
- Can be installed for right or left hand opening
- Maximum entrance of 498mm
Description
This item does not include a shower tray or side panel (please see essential extras)
More Information
| Guarantee | Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Length | 1200mm |
| Height | 1900mm |
| Adjustment | Pivot shower door adjustment 1160 to 1200mm |
| Wall Profiles | Wall profiles give a maximum of 40mm adjustment, 20mm each side for out of true walls |
| Entrance | Maximum entrance of 498mm |
| Glass Thickness | 8mm toughened safety glass |
| Glass Type | Easy clean glass protective coating to prevent lime scale and soap build up |
| Fitting | This shower door can be fitted for either right or left hand opening |
| Finish | High quality chrome finish |
| Rollers | Rollers with a quick release function allowing the doors to swing away for ease of cleaning |
| Fixings | With concealed fixings throughout the Coral range is incredibly stylish |