£402.00
was
£669.00
was
In Stock
Product ID: 7903
Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects
- Universal Hand Design - Can be installed on left or right hand trays
- 1200 x 800 x 1900mm (length x width x height)
- 6mm toughened safety glass door with easy clean protective coating to prevent lime scale & soap build up
- Offset quadrant shower door adjustment 1170 to 1190mm and 770 to 790mm
- Maximum entrance of 466mm, features soft-close rollers to prevent slamming
Description
This item does not include a shower tray (please see essential extras)
More Information
| Guarantee | Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Enclosure Type | Can be fitted on left or right hand shower trays - These shower enclosures are universal and can be installed right or left handed, whatever you prefer |
| Length | 1200mm |
| Width | 800mm |
| Height | 1900mm |
| Adjustment | Offset quadrant shower door adjustment 1170 to 1190mm and 770 to 790mm |
| Entrance | Maximum entrance of 466mm |
| Glass Thickness | 6mm toughened safety glass door |
| Glass Type | 6mm Glass with Easy Clean Coating |
| Finish | High quality matt black frame |
| Rollers | Rollers with a quick release function allowing the doors to swing away for ease of cleaning |
| Compatibility | 550mm Radius |