Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- 10 year guarantee covering all manufacturing defects
- Slim 40mm shower tray profile provides a more comfortable showering experience
- 1200 x 700 x 40mm (length x width x height)
- Features a white, easy to clean slip resistant surface pattern
- Made from a durable and high quality stone resin with an added gel-coat
- 50mm edge width that enables installation of various types of enclosures
Description
CoreStone shower trays are made from the highest quality stone resin, and are combined with a leading anti slip resistant surface pattern.
The tolerance of the dimensions: Length (+3 -3), Width (+2 -2), Height (+2 -2)
More Information
| Guarantee | 10 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Length | 1200mm |
| Width | 700mm |
| Height | 40mm |
| Shower Tray Type | Anti Slip |
| Waste Position | Centre waste position |
| Shower Waste | Designed for a 90mm high flow shower waste (sold separately - please see essential extras) |
| Material | Made from a durable and high quality stone resin with an added gel-coat |
| Compatibility | The tray has a 50mm edge width that enables installation of various types of enclosures |
| Additional Info | Features an easy to clean slip resistant surface pattern |