Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- 25 year guarantee covering all manufacturing defects
- 1000 x 900 x 40mm (length x width x height)
- Handmade in the UK from natural stone resin
- Compatible with the majority of shower enclosures
- Designed for a 90mm high flow shower waste - sold separately please see essential extras
- Significantly lighter than traditional stone resin shower trays and is available in many shapes and sizes
Description
This modern white gloss finish of the Elements Offset Quadrant Shower Tray 1000 x 900 Left Hand (Product Code TOP) makes it a beautiful addition to any bathroom. The Acrylic Shower Tray is durable and dependable without the movement so often found with plastic composite trays. Very easy to clean and maintain with a 25 year manufacturer's guarantee this Elements Slimline Offset Quadrant Shower Tray will be under your feet for many years.
More Information
| Guarantee | 25 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Length | 1000mm |
| Width | 900mm |
| Height | 40mm |
| Shape | 550mm Radius Tray - The most widely used and standard option for quadrant trays and enclosures |
| Shower Tray Type | Stone Resin Acrylic Capped |
| Waste Position | Corner waste position |
| Shower Waste | Designed for a 90mm high flow shower waste (sold separately - please see essential extras) |
| Flow rate | Tested flow rate of up to 32 litres per minute |
| Material | Handmade in the UK from natural stone resin |
| Compatibility | The majority of shower enclosures are compatible with the elements shower trays |
| Additional Info | Significantly lighter than traditional stone resin shower trays and is available in many shapes and sizes |