Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- 25 year guarantee covering all manufacturing defects
- 1100 x 800 x 40mm (length x width x height)
- Handmade in the UK from natural stone resin
- Designed for a 90mm high flow shower waste - sold separately please see essential extras
- Compatible with the majority of shower enclosures
- Significantly lighter than traditional stone resin shower trays and is available in many shapes and sizes
Description
A superbly stylish stunning white gloss finish gives this Slimline Offset Left Hand Quadrant Shower Tray, product code TQW, high quality looks. Made from natural stone resin and given a white acrylic cap, it reduces the weight of the tray by 40% lighter, which makes it this a safe option for handling and fitting.
It is an Easy Plumb shower tray with a centre waste position, designed for use alongside a 90mm high flow waste, which is not included but can be found in the essential extras tab.
More Information
| Guarantee | 25 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Length | 1100mm |
| Width | 800mm |
| Height | 40mm |
| Shape | 550mm Radius Tray - The most widely used and standard option for quadrant trays and enclosures |
| Shower Tray Type | Stone Resin Acrylic Capped |
| Waste Position | Corner waste position |
| Shower Waste | Designed for a 90mm high flow shower waste sold separately please see essential extras |
| Flow rate | Tested flow rate of up to 32 litres per minute |
| Material | Handmade in the UK from natural stone resin |
| Compatibility | The majority of shower enclosures are compatible with the elements shower trays |
| Additional Info | Significantly lighter than traditional stone resin shower trays and is available in many shapes and sizes |