Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- 25 year guarantee covering all manufacturing defects
- 1000 x 1000 x 40mm (length x width x height)
- Handmade in the UK from natural stone resin
- Compatible with the majority of shower enclosures
- Designed for a 90mm high flow shower waste - sold separately please see essential extras
- Significantly lighter than traditional stone resin shower trays and is available in many shapes and sizes
Description
Coming in at 1000 x 1000, this Elements Slimline Quadrant Shower Tray (Product Code TBW) is one of the largest of is kinds. It's modern, sleek and perfect for those bathrooms that are after a look with a modern edge.
Despite being made out of Phthalate free materials, as opposed to the standard stone, it's still got that modern edge and complete functionality, with the added bonus of being 40% lighter. Making the fitting easier (and faster) than ever. Suitable for almost all enclosures, you can be rest assured that your bathroom will be perfect with the addition of this tray.
More Information
| Guarantee | 25 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Length | 1000mm |
| Width | 1000mm |
| Height | 40mm |
| Shape | 550mm Radius Tray - The most widely used and standard option for quadrant trays and enclosures |
| Shower Tray Type | Stone Resin Acrylic Capped |
| Waste Position | Centre waste position |
| Shower Waste | Designed for a 90mm high flow shower waste (sold separately - please see essential extras) |
| Flow rate | Tested flow rate of up to 32 litres per minute |
| Material | Handmade in the UK from natural stone resin |
| Compatibility | The majority of shower enclosures are compatible with the elements shower trays |
| Additional Info | Significantly lighter than traditional stone resin shower trays and is available in many shapes and sizes |