Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- 25 year guarantee covering all manufacturing defects
- 800 x 800 x 40mm (length x width x height)
- Handmade in the UK from natural stone resin
- Compatible with the majority of shower enclosures
- Designed for a 90mm high flow shower waste - sold separately please see essential extras
- Significantly lighter than traditional stone resin shower trays and is available in many shapes and sizes
Description
With an underside that’s contoured specifically for leg location, there is no tray that’s as modern as this Elements Slimline Quadrant Shower Tray (Product Code TAU). It achieves everything that a solid cast stone tray does and more, even with being at least 40% lighter than the aforementioned high wall stone resin trays.
It’s simple, completely functional and still remains at the highest of quality, it’s suitable for nearly all types of enclosure, and has been designed for 90mm high flow waste. This is the kind of beautiful minimalism that you want in your bathroom.
More Information
| Guarantee | 25 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Length | 800mm |
| Width | 800mm |
| Height | 40mm |
| Shape | 550mm Radius Tray - The most widely used and standard option for quadrant trays and enclosures |
| Shower Tray Type | Stone Resin Acrylic Capped |
| Waste Position | Centre waste position |
| Shower Waste | Designed for a 90mm high flow shower waste (sold separately - please see essential extras) |
| Flow rate | Tested flow rate of up to 32 litres per minute |
| Material | Handmade in the UK from natural stone resin |
| Compatibility | The majority of shower enclosures are compatible with the elements shower trays |
| Additional Info | Significantly lighter than traditional stone resin shower trays and is available in many shapes and sizes |