Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- 25 year guarantee covering all manufacturing defects
- 1000 x 1000 x 40mm (length x width x height)
- Handmade in the UK from natural stone resin
- Compatible with the majority of shower enclosures
- Designed for a 90mm high flow shower waste - sold separately please see essential extras
- Significantly lighter than traditional stone resin shower trays and is available in many shapes and sizes
Description
This large shower tray is perfect for a spacious square shower enclosure. MX Elements shower trays (Product Code SCU) are ideal for modern or traditional bathrooms and have all the benefits of a much heavier cast stone shower tray. Elements shower trays have been designed for use with a 90mm high flow waste and feature a contoured underside for leg location (if required).
All of our elements shower trays are supplied without a shower waste.
More Information
| Guarantee | 25 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Length | 1000mm |
| Width | 1000mm |
| Height | 40mm |
| Shower Tray Type | Stone Resin Acrylic Capped |
| Waste Position | Side waste position |
| Shower Waste | Designed for a 90mm high flow shower waste (sold separately - please see essential extras) |
| Flow rate | Tested flow rate of up to 32 litres per minute |
| Material | Handmade in the UK from natural stone resin |
| Compatibility | The majority of shower enclosures are compatible with the elements shower trays |
| Additional Info | Significantly lighter than traditional stone resin shower trays and is available in many shapes and sizes |