Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- 25 year guarantee covering all manufacturing defects
- 1700 x 800 x 40mm (length x width x height)
- Handmade in the UK from natural stone resin
- Compatible with the majority of shower enclosures
- Designed for a 90mm high flow shower waste - sold separately please see essential extras
- Significantly lighter than traditional stone resin shower trays and is available in many shapes and sizes
Description
The Elements tray lends itself to the latest bathroom trends and achieves all the benefits of a solid cast stone tray. The tray also has a contoured underside for leg location.
Using the latest design and production techniques, incorporating the most advanced materials, MX offers the largest range of Shower Tray shapes and sizes to the very highest quality. So confident are we of the quality of our shower trays that we give a 25 year manufacturer’s guarantee. All products conform to British and Unified and European Standards and are all made in England. All products are manufactured in the UK and made with WRAS Approved Phthalate free Materials
More Information
| Guarantee | 25 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Length | 1700mm |
| Width | 800mm |
| Height | 40mm |
| Shower Tray Type | Stone Resin Acrylic Capped |
| Waste Position | Side waste position |
| Shower Waste | Designed for a 90mm high flow shower waste (sold separately - please see essential extras) |
| Flow rate | Tested flow rate of up to 32 litres per minute |
| Material | Handmade in the UK from natural stone resin |
| Compatibility | The majority of shower enclosures are compatible with the elements shower trays |
| Additional Info | Significantly lighter than traditional stone resin shower trays and is available in many shapes and sizes |