Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- Lyra units do not include handles, please choose suitable handles here
- 10 year guarantee covering all manufacturing defects
- 515 x 395 x 860mm (width x depth x height)
- Soft close hinges for quiet and controlled closure
- Features colour matched internals which provides a unified and attractive storage solution
- This elegant matt dark blue finish compliments any modern bathroom to create a designer look
Description
Transform your bathroom into a haven of sleek design and practical storage with the Lyra modular bathroom furniture range. Inspired by minimalist elegance, Lyra offers a seamless blend of function and aesthetics.
Lyra provides ultimate adaptability with a range of options to configure your ideal bathroom. Choose from cloakroom, small, and large vanity basins for the perfect fit. Store your essentials neatly with stylish vanity units and complement the look with a matching WC unit.
Available in a curated palette of on-trend colours, Lyra offers a touch of personalisation. Opt for the serene depth of Matt Green, the sophisticated feel of Matt Dark Blue, the clean brightness of Gloss White, or the subtle elegance of Gloss Light Grey.
Inspired by the clean lines and smooth surfaces, Lyra furniture boasts a minimalist aesthetic. Soft-close drawers and doors ensure smooth operation, while premium materials add durability and visual appeal. Its understated design complements a wide variety of bathroom decor styles.
Clean and contemporary white with a sleek, polished surface that brings a sense of modern sophistication to any bathroom. Its clean backdrop allows you to play with vibrant accents and textures, making your bathroom a uniquely personal reflection of your style.
More Information
| Guarantee | 10 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Width | 515mm |
| Depth | 395mm |
| Height | 860mm |
| Style | Contemporary design |
| Basin | One tap hole ceramic basin included - basin mixer sold separately |
| Handles | Lyra furniture units do not include handles, please choose suitable handles here |
| Hinges | Soft close hinges for quiet and controlled closure |
| Shelves | Includes a helpful internal shelf for storing your bathroom essentials |