Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- 25 year manufacturers guarantee covering all defects
- 1500 x 850 x 560mm (length x width x height)
- Made in the UK from 5mm thick sanitary grade cast acrylic
- Internal depth of 410mm at the deepest point
- Features an intensive fibre glass polyester reinforcement
- Bath screen features 6mm toughened safety glass 1400 x 715mm (height x width)
Description
Supplied with a 6mm curved shower bath screen and a acrylic bath front panel.
Please note - This item does not include an optional end panel, bath taps or bath waste (please see essential extras).
The Prymo Reinforced P Shape Shower Bath 1500 x 850 with Panel & Screen Right Hand offers the benefits of a spacious shower alongside a deep, luxurious bath. This makes it ideal for today’s families where bathing preferences differ and where bathrooms tend to be built on the smaller side. It also makes it a good fit for your average en-suite bathroom.
A best selling bath and shower combination here at Bathroom Supastore, this particular bath and shower combination has been designed and manufactured by family-run European firm Centrum who have enjoyed a reputation for high-quality material and attention to detail since 1985. The bath is popular both in the UK and throughout Europe. It comes with a 25 year guarantee both on materials and craftsmanship.
The Prymo Reinforced P Shape Shower Bath 1500 x 850 with Panel & Screen Right Hand has sleek good looks and a glossy shine. As a result it will complement most bathroom furniture styles on the market today. For instance, it goes well with wood veneer and coloured gloss or matt vanity units and shelving.
The toughened curved safety glass in the shower screen is 6mm thick, while its height is 560mm. The bath has a depth of 410mm, allowing for a luxurious body-immersing soak.
More Information
| Guarantee | 25 year guarantee |
|---|---|
| Length | 1500mm |
| Width | 850mm |
| Height | 560mm |
| Depth | 410mm |
| Thickness | 5mm |
| Material | Reinforced Acrylic |
| Bath Screen | Bath screen features 6mm toughened safety glass 1400 x 715mm (height x width) |
| Fixings | Supplied with adjustable legs and fitting pack |
| Style | P shape shower bath |
| Additional Info | Available either left or right handed to suit your room layout |
| Bath Size | Please view the technical line drawing image above for accurate bath measurements |