Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- 5 year guarantee covering all manufacturing defects
- Supplied with wall brackets and fittings
- 500 x 1200mm (width x height)
- High quality anthracite finish
- Features pipe centres of 455mm
- Provides a heat output of 1981 BTUs (at Delta T 60°C)
Description
The largest of this particular style of towel rail, the Straight Towel Radiator Anthracite 1200 x 500mm provides an attractive finishing touch for any modern medium to large sized bathroom. The straight nature of the towel rail will contrast nicely with the straight lines of a geometric sharp edged bathroom suite and furniture.
Made from strong steel and coated in a high quality anthracite outer layer. It comes with an impressive five year guarantee.
More Information
| Guarantee | 5 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Height | 1200mm |
| Width | 500mm |
| Pipe Centres | Pipe centres of 455mm |
| BTU Output | Provides a heat output of 1981 BTUs (at Δт 60°C) |
| Wattage | Wattage of 300W (at Δт 50°C) |
| No Of Rails | Featuring 17 tubes at a diameter of 22mm each |
| Finish | High quality anthracite finish |
| Radiator Valves | Radiator valves sold separately please see essential extras |
| Fixings | Supplied with wall brackets and fittings |
| Additional Info | Maximum pressure of 10 bar |