Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- 5 year guarantee covering all manufacturing defects
- Supplied with wall brackets and fittings
- 600 x 800mm (width x height)
- High quality chrome finish
- Features pipe centres of 555mm
- Provides a heat output of 980 BTUs (Delta T 60°C)
Description
A heater designed to fit in beautifully with any contemporary bathroom design, the Straight Towel Radiator Chrome 800 x 600mm is a top seller here at Bathroom Supastore. It's up to the minute ladder design is much sought after by designers these days while the fact it's wall hung delights small bathroom owners who prize the fact it doesn't use up any existing floor space.
Certainly, the Straight Towel Radiator Chrome 800 x 600mm will bring a glamorous modern touch to any bathroom and, because it's silver, will co-ordinate with more or less any existing bathroom colour scheme.
More Information
| Guarantee | 5 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Height | 800mm |
| Width | 600mm |
| Pipe Centres | Pipe centres of 555mm |
| BTU Output | Provides a heat output of 980 BTUs (at Δт 60°C) |
| Wattage | Wattage of 232W (at Δт 50°C) |
| No Of Rails | Featuring 10 tubes at a diameter of 22mm each |
| Finish | High quality chrome finish |
| Radiator Valves | Radiator valves sold separately please see essential extras |
| Fixings | Supplied with wall brackets and fittings |
| Additional Info | Maximum pressure of 10 bar |