Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- 25 year manufacturers guarantee covering all defects
- 1685 x 780 x 625mm (length x width x height)
- Manufactured in the UK from two high quality Lucite® acrylic sheets
- Internal depth of 440mm at the deepest point
- Tested to meet and exceed the European & British Standard EN198/BS4305
- Supplied with fitting pack and adjustable claw feet to compensate for any uneven floor
Description
Combining practicality with sophistication, this back to wall bath will complement bathrooms both small and large. Designed to sit aligned against a wall, the Repton will create the illusion of space in your bathroom.
Designed from acrylic sheet these double ended freestanding baths are 100% quality assurance checked and are provided along with a 25 year guarantee.
Supplied fully encapsulated as standard. Supplied without tap holes.
Trojan Twin Skin Claw Feet baths are not supplied with wastes or overflows. A traditional plug and chain would be in keeping with claw feet bath design (but are not included).
Supplied with adjustable claw feet to compensate for any uneven floor.
All claw feet baths are supplied with support fittings as standard.
More Information
| Guarantee | 25 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Length | 1685mm |
| Width | 780mm |
| Height | 625mm |
| Depth | 440mm |
| Material | Two high quality Lucite® acrylic sheets, made in the UK from 100% sanitary grade cast acrylic - this warm to touch acrylic provides you with a much more relaxing experience |
| Bath Waste | Bath waste sold seperately |
| Fixings | Supplied with fitting pack |
| Style | Double ended bath - the waste and taps are fitted in the centre of the bath, this means that both ends are identical allowing you to face either way |
| Additional Info | Trojan baths are manufactured & tested to meet and exceed the European & British Standard EN198/BS4305 |
| Bath Size | Please view the technical line drawing image above for accurate bath measurements |