- 5 year guarantee covering all manufacturing defects
- 1210 x 650 x 945mm (length x width x height)
- Made in the UK from 5mm thick sanitary grade cast acrylic
- Features an anti slip foot section and 10mm tempered glass door
- Manual locking system with simple to operate push and pull mechanism
- Supplied with adjustable legs, fitting pack and twin bath wastes for 40% quicker drainage
Description
The Comfort walk in Bathe Easy by Trojan bath is a compact 1210 x 650mm, making it ideal for smaller bathrooms.
The bath has a small step with a tall, streamlined door and has a large seat moulded directly into the baths acrylic. A long hot bath is something you can still experience with the Comfort walk in bath. It cleverly comes fitted with 2 wastes to drain the bath twice as fast, allowing the door to be opened speedily.
This really is a great option for those who struggle to get in and out of a standard bath but still want the option of a nice long soak. Available in left or right handed options, handed by door position.
More Information
| Delivery | Delivered approximately 5 to 7 working days after despatch - Contact our office for a stock update |
|---|---|
| Guarantee | 5 year guarantee covering all manufacturing defects |
| Length | 1210mm |
| Width | 650mm |
| Height | 945mm |
| Depth | 795mm |
| Thickness | 5mm |
| Capacity | Water capacity of 225 litres (unoccupied) |
| Material | Made in the UK from 100% sanitary grade cast acrylic |
| System | Manual locking system with simple to operate push and pull mechanism |
| Door | 10mm tempered glass door treated with transparent water stain protection |
| Safety | Features an anti slip foot section on the base of the bath |
| Panels | Bath panels of size 1210mm and 650mm included |
| Bath Waste | Supplied with twin bath wastes for 40% quicker drainage |
| Fixings | Supplied with adjustable legs and fitting pack |
| Style | Single ended bath - both the taps and the waste are situated at one end of the bath, usually with the taps fitted above the waste area |
| Bath Size | Please view the technical line drawing image above for accurate bath measurements |