Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects
- Universal Hand Design - Can be installed on left or right hand trays
- 1000 x 900 x 1900mm (length x width x height)
- 6mm toughened safety glass door with easy clean protective coating to prevent lime scale & soap build up
- Offset quadrant shower door adjustment 970 to 990mm and 870 to 890mm
- Maximum entrance of 546mm and comes complete with soft close rollers and screw concealment strips
Description
The Coral enclosures are all designed to work with both left and right hand shower trays, so you don't have to worry about getting the correct enclosure.
This item does not include a shower tray (please see essential extras)
More Information
| Guarantee | Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Enclosure Type | Can be fitted on left or right hand shower trays - These shower enclosures are universal and can be installed right or left handed, whatever you prefer |
| Length | 1000mm |
| Width | 900mm |
| Height | 1900mm |
| Adjustment | Offset quadrant shower door adjustment 970 to 990mm and 870 to 890mm |
| Entrance | Maximum opening of 546mm |
| Glass Thickness | 6mm toughened safety glass door with Easy Clean Coating |
| Finish | High quality brushed brass finish |
| Rollers | Rollers with a quick release function allowing the doors to swing away for ease of cleaning |
| Compatibility | 550mm Radius |