£360.00
was
£600.00
was
In Stock
Product ID: 8137
Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects
- Universal Hand Design - Can be installed on left or right hand trays
- 1300 x 760 x 1900mm (length x height)
- 6mm toughened safety glass with easy clean protective coating to prevent lime scale & soap build up
- Comes complete with soft close rollers and screw concealment strips
- Maximum entrance of 442mm
Description
This item does not include a shower tray (please see essential extras)
More Information
| Guarantee | Lifetime Guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Enclosure Type | Can be fitted on left or right hand shower trays - These shower enclosures are universal and can be installed right or left handed, whatever you prefer |
| Length | 1300mm |
| Width | 760mm |
| Height | 1900mm |
| Adjustment | Pivot shower door adjustment 1270 to 1290 / 730 to 750mm |
| Entrance | Maximum entrance of 442mm |
| Glass Thickness | 6mm toughened safety glass |
| Glass Type | 6mm Glass with Easy Clean Coating |
| Finish | High quality chrome finish |
| Compatibility | 550mm Radius |