Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- 25 year guarantee covering all manufacturing defects
- 1300 x 760 x 40mm (length x width x height)
- Handmade in the UK from natural stone resin
- Compatible with the majority of shower enclosures
- Designed for a 90mm high flow shower waste - sold separately please see essential extras
- Significantly lighter than traditional stone resin shower trays and is available in many shapes and sizes
Description
This MX Elements 1300 x 760 Offset Quadrant Right Hand Shower Tray (Product Code X74) features a stylish low profile design and is compatible with all 550mm radius shower enclosures. The tray is 40% lighter that the Classic solid stone tray but does not lose any of the benefits and functionality. Being lighter, enables it to be far easier to handle and install.
More Information
| Guarantee | 25 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Length | 1300mm |
| Width | 760mm |
| Height | 40mm |
| Shape | 550mm Radius Tray - The most widely used and standard option for quadrant trays and enclosures |
| Shower Tray Type | Stone Resin Acrylic Capped |
| Waste Position | Corner waste position |
| Shower Waste | Designed for a 90mm high flow shower waste (sold separately - please see essential extras) |
| Flow rate | Tested flow rate of up to 32 litres per minute |
| Material | Handmade in the UK from natural stone resin |
| Compatibility | The majority of shower enclosures are compatible with the elements shower trays |
| Additional Info | Significantly lighter than traditional stone resin shower trays and is available in many shapes and sizes |