Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- 5 year manufacturers guarantee covering all defects
- 1700 x 800 x 580mm (length x width x height)
- Manufactured from high quality acrylic sheet with a fiberglass reinforcement
- Internal depth of 450mm at the deepest point
- Includes a factory fitted click waste and overflow
- Supplied with factory fitted support frame and adjustable feet
Description
Langland complements numerous bathroom designs while providing itself as a designer bathroom focal point. It's beautiful design is full of sophistication and elegance, and brings a bold impact to any bathroom.
Designed from acrylic sheet these double ended freestanding baths are 100% quality assurance checked and are provided along with a 5 year guarantee.
Supplied fully encapsulated as standard.
More Information
| Guarantee | 5 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Length | 1700mm |
| Width | 800mm |
| Height | 580mm |
| Depth | 450mm |
| Material | Manufactured from high quality acrylic sheet and an additional fiberglass reinforcement - the warm to touch acrylic is seamlessly bonded to create a one piece bath and surround |
| Bath Waste | Supplied with a factory fitted click clack waste and overflow |
| Fixings | Supplied with factory fitted support frame and adjustable feet to compensate for any uneven floor |
| Style | Double ended bath - both ends of the bath are identical allowing you to face either way |
| Additional Info | Due to the design of the Langland bath, taps cannot be installed on the bath |
| Bath Size | Please view the technical line drawing image above for accurate bath measurements |