Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- 5 year guarantee covering all manufacturing defects
- 755 x 80 x 600mm (width x depth x height)
- Expertly manufactured from superior quality mild steel
- Provides a heat output of 1951 BTUs (at Δт 50°C)
- Fuel Type: Central Heating
- High quality white finish
Description
Our new luxury range of designer radiators are certainly guaranteed to add charm and flair to complement your home's decor. The Rene is a contemporary designer horizontal radiator that will be both subtle and stunning, providing a combination of heating efficiency and uniqueness in the centre of your home whilst also saving space.
The Rene range of horizontal radiators are available in a wide range of colours from White to Anthracite and is able to run off the Central Heating.
Modern radiators connect to your home's central heating system in the same way that traditional radiators do, and they can be an attractive alternative for older radiators.
This particular designer bathroom radiator is a horizontal radiator, an excellent and efficient way to heat the room. It is also a single panel radiator therefore, the heat output is ideal for smaller rooms in your home.
Need a radiator valve? Head to our essential extras to pick up a matching a radiator valve to finish off that designer radiator look!
More Information
| Guarantee | 5 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Height | 600mm |
| Width | 755mm |
| Depth | Depth 80mm |
| Pipe Centres | Pipe centres of 850mm |
| BTU Output | Provides a heat output of 1951 BTUs (at Δт 50°C) |
| No Of Rails | Featuring 8 rectangle tubes |
| Material | Expertly manufactured from superior quality mild steel |
| Finish | High quality white finish |
| Additional Info | Fuel Type: Central Heating |