Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- 5 year guarantee covering all manufacturing defects
- Supplied with wall brackets and fittings
- 400 x 1000mm (width x height)
- High quality chrome finish
- Features pipe centres of 355mm
- Provides a heat output of 942 BTUs (at Delta T 60°C)
Description
A bathroom item to show off to friends, the very modern Straight Towel Radiator Chrome 1000 x 400mm is a welcome and glamorous addition to any contemporary bathroom. Not only will the heated towel rail provide cosy warm towels every time, but this particular chrome finish will also reflect light in the bathroom, making the space appear lighter and brighter than it actually is.
Another trick from this towel rail is that being vertical it will also make a low bathroom ceiling seem taller. Why not try the Straight Towel Radiator Chrome 1000 x 400mm out for yourself to see exactly what we mean?
More Information
| Guarantee | 5 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Height | 1000mm |
| Width | 400mm |
| Pipe Centres | Pipe centres of 355mm |
| BTU Output | Provides a heat output of 942 BTUs (at Δт 60°C) |
| Wattage | Wattage of 221W (at Δт 50°C) |
| No Of Rails | Featuring 13 tubes at a diameter of 22mm each |
| Finish | High quality chrome finish |
| Radiator Valves | Radiator valves sold separately please see essential extras |
| Fixings | Supplied with wall brackets and fittings |
| Additional Info | Maximum pressure of 10 bar |