Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- Cadence units do not include handles, please choose suitable handles here
- 10 year guarantee covering all manufacturing defects
- 513 x 426 x 860mm (width x depth x height)
- The Tavistock Cadence is made from high quality and durable MDF
- Soft close hinges for quiet and controlled closure
- This elegant tundra wood finish compliments any modern bathroom to create a designer look
Description
Years of experience and an understanding of exemplary design informs our furniture designs, and our Cadence collection is no exception. Precise and restrained, this refined unit brings an understated silhouette to our furniture collection which is ideal for the modern home. Available in freestanding and wall hung variations, this versatile design lends a sophisticated edge to your bathroom space. Six size options give flexibility and choice, from a compact cloakroom unit to a statement ‘his and hers’ double vanity. Available in four of-the-moment colours in gloss, matt, and textured finishes.
All Tavistock furniture is made from the very best quality materials and manufacturing techniques and as a result Tavistock offer a 10 year guarantee on all furniture units.
More Information
| Guarantee | 10 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Width | 513mm |
| Depth | 426mm |
| Height | 860mm |
| Style | Contemporary design |
| Basin | One tap hole ceramic basin included - basin mixer sold separately |
| Handles | Cadence furniture units do not include handles, please choose suitable handles here |
| Hinges | Soft close hinges for quiet and controlled closure |
| Material | The Tavistock Cadence is made from high quality and durable MDF |