Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- 2 year guarantee covering all manufacturing defects
- Manufactured in the UK from high quality acrylic
- 1700 x 510 x 2mm (length x height x thickness)
- Designed to complement rectangular baths
- Available in a range of sizes
- Trojan supastyle panels can be easily trimmed to suit any size required
Description
The Supastyle Bath Side Panel 1700 mm is designed to complement a family sized, en-suite or standard bath and fit in easily with any existing design style and colour scheme.
Manufactured in Huddersfield by Trojan Plastics, the leading UK and European bathroom suppliers, the panel measures 1700mm wide and boasts a height of 510mm. Its universal design works well with a range of bathroom interior design styles on the market today, from contemporary minimalist to country cottage and traditional period.
The Supastyle Bath Side Panel 1700 does an excellent job in ensuring any unsightly plumbing is well hidden from view. The panel, which is also available in a larger size of 1800mm online here at Bathroom Supastore, can be cut to size for baths which are smaller in size by carefully using afine tooth saw or a sharp blade. It consists of a smart integrated plinth design for a more contemporary feel while a matching end panel can also be purchased to complete the look.
Trojan Plastics have been producing bath panels, baths and other bathroom furniture for more than four decades and are renowned for their quality and attention to detail.
More Information
| Guarantee | 2 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Colour | White |
| Length | 1700mm |
| Height | 510mm |
| Thickness | 2mm |
| Material | Manufactured in the UK from high quality acrylic |
| Compatibility | Trojan Supastyle 2mm Acrylic Bath Side Panel 1700 |
| Additional Info | Trojan supastyle panels can be easily trimmed to suit any size required |