Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- 30 year manufacturers guarantee covering all defects
- 1800 x 800 x 550mm (length x width x height)
- Made in the UK from 4mm thick sanitary grade cast acrylic
- Features an intensive fibre glass polyester reinforcement
- Internal depth of 380mm at the deepest point
- Water capacity approx 230 litres estimated up to the overflow
Description
Simplistically beautiful and designed to provide you with the upmost of comfort, the Hilton is a representation of class and elegance.
It has the ability to hold up to 230 litres of water at a time, ensuring a bath filled deep enough for everyone in the household to luxuriate in and contains a green flow coat on its base which gives it additional insulating properties. This means the water in the bath will remain hot for a longer period of time than in standard baths – a fact which leads to a more relaxing bath and, in the long run, lower utility bills. It comes with waste system kit holes already pre-drilled to allow for a choice as well as shower screen compatible ledges to allow a shower to be installed at a later date.
Yet another advantage of the Hilton Reinforced Single Ended Bath 1800 x 800 is the fact it has been treated with Trojancast. This is a unique process which strengthens the high-quality acrylic, giving it the durability of a cast iron tub and lengthening its lifespan (to the extent it comes with a manufacturer’s 30 year warranty).
Please note - This item does not include bath panels, bath taps or a bath waste (please see essential extras).
All of our baths are supplied without tap holes, they are normally drilled by the installer to suit your individual needs.
More Information
| Guarantee | 30 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Length | 1800mm |
| Width | 800mm |
| Height | 550mm |
| Depth | 380mm |
| Thickness | 4mm |
| Capacity | Water capacity approx 230 litres estimated up to the overflow |
| Material | Made in the UK from 100% sanitary grade cast acrylic with an intensive fibre glass polyester reinforcement |
| Fixings | Supplied with adjustable legs and fitting pack |
| Style | Single ended bath - both the taps and the waste are situated at one end of the bath, with the taps fitted above the waste area |
| Additional Info | Trojan baths are manufactured & tested to meet and exceed the European & British Standard EN198/BS4305 |
| Bath Size | Please view the technical line drawing image above for accurate bath measurements |