Standard Delivery: Get your order in 3-4 working days.
Express Delivery: Need it sooner? Choose express for 1-2 working days!
Free delivery to select areas. Click Delivery Information below for more info.
- 30 year manufacturers guarantee covering all defects
- 1200 x 1200 x 560mm (length x width x height)
- Made in the UK from 5mm thick sanitary grade cast acrylic
- Internal depth of 410mm at the deepest point
- Features an intensive fibre glass polyester reinforcement
- Water capacity approx 218 litres estimated up to the overflow
Description
Arguably one of the most luxurious bath types on the market. This corner bath offers ample space to unwind and relax.
This bath measures 1200mm x 1200mm and is made by Trojan, who are one of Europe’s most recognised and respected bath manufacturers.
This bath comes complete with a reassuring 30-year guarantee, this is supplied by the manufacturer and covers against all manufacturing defects.
If you want a luxury bath, one that is made by well-known brand then this is the corner bath for you.
This particular corner bath has a luxury and contemporary design, offered at a low price.
Please note that this bath does not include taps or a waste (please see essential extras)
All of our baths are supplied without tap holes, they are normally drilled by the installer to suit your individual needs.
More Information
| Guarantee | 30 year guarantee covering all manufacturing defects |
|---|---|
| Length | 1200mm |
| Width | 1200mm |
| Height | 560mm |
| Thickness | 5mm |
| Capacity | Water capacity approx 218 litres estimated up to the overflow |
| Material | Made in the UK from 100% sanitary grade cast acrylic with an intensive fibre glass polyester reinforcement |
| Fixings | Supplied with a bath panel, adjustable legs and fitting pack |
| Additional Info | Trojan baths are manufactured & tested to meet and exceed the European & British Standard EN198/BS4305 |
| Bath Size | Please view the technical line drawing image above for accurate bath measurements |